Tänään tulee kuluneeksi tasan vuosi yhdistyksen perustamiskokouksesta Tampereella (28.1.2012), joten voimme mielestäni katsoa tämän päivän eräällä tapaa yhdistyksen syntymäpäiväksi. Tätä juhlistaakseni päätin kirjoittaa tiivistetyn katsauksen yhdistyksen ensimmäiseen vuoteen ja tulevaan.

Yhdistyksen ensimmäinen toimintakausi on ollut erittäin toiminnantäytteinen ja aktviivinen. Olemme yhdistyksen nimissä olleet useissa coneissa kuten Animeconissa ja Traconissa esillä, saaneet itse Yoshihiro Takahashin kunniajäseneksi sekä tukeneen kodittomia koiria muutamin rahallisin avustuksin. Vuoden aikana yhdistykseen jäsenrekisteristä löytyy melkein sata nimeä - ihan hyvin, eikös? 

Lähitulevaisuudessa siintää useat tapahtumat, mukaan lukien Lahden kirjamessut, Desucon Frostbite, Tampere Kuplii ja yhdistyksen juhlat 100 jäsenen sekä ensimmäisen vuoden kunniaksi. Tampere Kupliin yhteydessä pidämme historiamme toisen kevätkokouksen, jossa mm. nimetään uusi hallitus seuraavalle kaudelle. Miittejä varmasti tulee olemaan lukuisia, sillä muun muassa Tampereella ja Lahdessa järjestetään pitkin vuotta Ginga-kerhotapaamisia. Totta kai toivomme aktiivisia kerhoja tai muita kokoontumisia kaikkialle Suomeen.

Tulevaisuus tuo uusia haasteita tullessaan, muttei sovi unohtaa hyviä muistoja jo menneistä hetkistä. Pitäkäämme lippu korkealla ja antakamme tulevienkin tapahtumien, pitkällä tähtäimellä vuosien, olla yhtä hienoja, muistorikkaita ja toiminnantäytteisiä - tai enemmän, kuin tämä ensimmäinen yhdistyksen vuosi oli.

 

Paljon onnea ja pitkää ikää Suomen Hopeanuoli-fanit ry!

 - Antti "Wolfmenia" Kaleva,

yhdistyksen sihteeri