Yhdistyksen jäseneksi pääsee kuka tahansa jäseneksi haluava, joka hyväksyy yhdistyksen säännöt.

Alle 18-vuotias sekä holhouksen alainen tarvitsee huoltajan suostumuksen liittymiselleen. Jäsenellä on äänioikeus yhdistyksen kokouksissa, sekä oikeus pyrkiä hallitukseen ja luottamustoimiin. Hallituksen jäseneksi voidaan valita 15 vuotta täyttänyt jäsen. Oikeustoimikelpoisuutta vaativat tehtävät (puheenjohtaja, taloudenhoitaja, sihteeri, jäsensihteeri ja muut vastaavat) edellyttävät 18 vuoden ikää.


Jäsen
Perusjäsenyys

16 €/vuosi.
 
Yhdistyksen jäsenen etuihin sisältyy:
Jäsenkortti ja henkilökohtainen jäsenkoodi
Jäsenbadge foorumiin
Kahdesti vuodessa ilmestyvä jäsenlehti kotiin toimitettuna
Yhdistyksen jäsenposti kotiin toimitettuna
10 %:n alennus kaikista Hopeapuodin ostoksista
Henkilökohtainen käyttäjätunnus hopeanuolifanit.fi-sivustolle
Mahdollisuus osallistua yhdistyksen järjestämään toimintaan
 
 

Aktiivijäsen
3, 6, 12 tai 20 kerättyä aktiivisuuspistettä

Aktiivijäsenyyden hinta määräytyy kerättyjen aktiivisuuspisteiden mukaan.

Aktiivijäsenyyden etuihin sisältyy
Kaikki perusjäsenyyden edut
+ Halvempi jäsenmaksu (alennuksen suuruus riippuu kerättyjen aktiivisuuspisteiden määrästä)
+ Aktiivijäsenkortti
+ Aktiivijäsenbadge foorumiin

 

Aktiivijäseneksi pääsee kerrytettyään edeltävänä jäsenvuotenaan 3, 6, 12 tai 20 aktiivisuuspistettä tekemällä erinäisiä vapaaehtoistöitä yhdistyksen hyväksi ja ilmoittamalla niistä foorumissa aktiivisuuspisteiden keräysketjuun.

Lue lisää aktiivisuuspisteistä!


Tukijäsen
Tukijäsenyys

31 €/vuosi.

Tukijäsenyyden etuihin sisältyy
Kaikki perusjäsenyyden edut
+ 20 %:n alennus kaikista Hopeapuodin ostoksista
+ Tukiekstra jäsenpostin mukana
+ Tukijäsenkortti
+ Tukijäsenbadge foorumiin

 

Tukijäsen tukee yhdistyksen toimintaa taloudellisesti maksamalla isompaa jäsenmaksua ja saa vastineeksi erityisetuja.

Tukijäsenten avulla yhdistys pystyy panostamaan toimintansa laatuun, mm. tarjoamaan hienompia palkintoja kilpailuihin, järjestämään Hopeanuoli-toimintaa ja tapahtumia (esim. tilavuokriin menee rahaa), sekä teettämään laadukkaita kannatustuotteita, kuten t-paitoja ja mukeja.


Tähtijäsen
3, 6, 12 tai 20 kerättyä aktiivisuuspistettä

Tähtijäsenyyden hinta määräytyy kerättyjen aktiivisuuspisteiden mukaan.

Tähtijäsenyyden etuihin sisältyy
Kaikki perusjäsenyyden edut
+ Halvempi tukijäsenmaksu (alennuksen suuruus riippuu kerättyjen aktiivisuuspisteiden määrästä)
+ 20 %:n alennus kaikista Hopeapuodin ostoksista
+ Tukiekstra jäsenpostin mukana
+ Tähtijäsenkortti
+ Tähtijäsenbadge foorumiin

 

Tähtijäseneksi pääsee kerrytettyään edeltävänä jäsenvuotenaan 3, 6, 12 tai 20 aktiivisuuspistettä tekemällä erinäisiä vapaaehtoistöitä yhdistyksen hyväksi ja ilmoittamalla niistä foorumissa aktiivisuuspisteiden keräysketjuun.

Tähtijäsen tukee yhdistyksen toimintaa taloudellisesti ja saa vastineeksi erityisetuja. Tähtijäsenen jäsenmaksu on pienempi kuin tukijäsenmaksu, koska hän on kantanut kortensa kekoon myös aktiivisuuden muodossa.


Perhejäsen

6 €/vuosi.

Perhejäsenyyden etuihin sisältyy
Kaikki perusjäsenyyden edut poislukien jäsenlehti ja jäsenposti, ei myöskään voi kerätä aktiivisuuspisteitä
+ 10 euroa halvempi jäsenmaksu
+ Perhejäsenkortti
+ Perhejäsenbadge foorumiin

 

Mikäli kaksi jäsentä asuu samassa taloudessa, voi toinen heistä saada itselleen 5 €/vuosi hintaisen perhejäsenyyden. Perhejäsenen ei tarvitse ennestään olla yhdistyksen jäsen. Perhejäsenelle ei lähetetä omaa jäsenlehteä eikä jäsenpostia, eikä hän voi kerätä aktiivisuuspisteitä, mutta muuten hänellä on samat oikeudet ja äänioikeus yhdistyksessä kuin tavallisella jäsenelläkin.


Lemmikkijäsen

6 euron liittymismaksu

Lemmikkijäsenyyden etuihin sisältyy
 Mahdollisuus osallistua lemmikkijäsenille järjestettyihin juttuihin, kuten maskottiäänestyksiin ja vastaaviin
 Lemmikkijäsenkortti


Jäsen voi halutessaan liittää lemmikkieläimensä (lajista riippumatta) yhdistyksen lemmikkijäseneksi. Lemmikin liittymismaksu on 5 euroa, ja se on voimassa yhtä kauan kuin omistajankin jäsenyys. Lemmikeille ei luonnollisesti lähetetä omaa jäsenlehteä eikä jäsenpostia, eivätkä ne saa tunnuksia yhdistyksen nettisivuille. Jäsenkortin ne kuitenkin saavat.

Lemmikkijäsenyys on mukava tapa liittää lemmikkiharrastus osaksi Ginga-harrastusta ja samalla tukea yhdistystä lemmikin liittymismaksulla.